Adres: Wańkowicza 1a
Dyrektor: Maria Ewa Zdunek
Strona WWW: www.bajkoland23.pl
E-mail: pm23.olsztyn@cso.pl

Przedszkole Miejskie Nr 23 w Olsztynie usytuowane jest na osiedlu Nagórki, przy ulicy Wańkowicza 1a, (przy głównej arterii - ul. Sikorskiego) łączącej nowe osiedla z centrum miasta.Przed budynkiem jest parking.
W przedszkolu funkcjonuje 9 oddziałów. Do każdego z nich uczęszcza średnio 25 dzieci. Ponadto posiada własną kuchnię, pralnię, salę gimnastyczną. Przedszkole dysponuje przestronnymi, słonecznymi salami dydaktyczno - zabawowymi i wyposażeniem posiadającym odpowiednie atesty i certyfikaty.
Duży ogród przedszkolny z bogatym drzewostanem jest zadbany i doskonale wyposażony w urządzenia zabawowe i sportowe.
Działalność wychowawczo - dydaktyczna przedszkola upowszechniana jest w mediach.
Przedszkole pozyskuje sojuszników wspierających jego działalność a mianowicie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Samorządowa Rada Osiedla Nagórki,   i inne.
Podejmuje działania na rzecz rodziców i społeczności lokalnej, m.in. realizując„Program Wstępnej Adaptacji” dla dzieci 3 -letnich, organizuje warsztaty „Szkoła dla rodziców”, umożliwia korzystanie na terenie placówki z konsultacji psychologicznych. Tradycją przedszkola są uroczystości: Pasowanie na Smerfa i Krasnala, Jasełka w Bajkolandzie, Urodziny Przedszkola i inne. Nauczyciele wpływają na korzystny wizerunek placówki w środowisku poprzez przygotowywanie dzieci do konkursów, organizowanie akcji charytatywnych, udział w imprezach lokalnych i ogólnopolskich, np.: sprzątanie świata, zbiórka makulatury, karmy dla zwierząt, baterii, książek i zabawek itd. W celu propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych w holu utworzono,,  Kącik wymiany książek', można książkę poczytać na miejscu, wypożyczyć do domu a w zamian przynieść inną .
W placówce zatrudnionych jest 35 pracowników, w tym 19 nauczycieli, logopeda, katecheta, 15 pracowników administracyjno - obsługowych.

Szczególne osiągnięcia:

I miejsce w 2012r. w Plebiscycie na najlepsze przedszkole w Olsztynie, zorganizowanym przez Naszego Olsztyniaka.
Festiwal Piosenki Dziecięcej - I miejsce w 2015r. w konkursie ,,Przedszkolaki mają głos”.
Coroczny udział w Paradzie Postaci Bajkowych.
Liczne nagrody i wyróżnienia w lokalnych i ogólnopolskich konkursach plastycznych.
Udział w różnorodnych akcjach lokalnych i ogólnopolskich, np. „Cała Polska czyta dzieciom”, „Mamo, Tato, wolę wodę!”, „Światowy Tydzień Zwierząt” i inne.
Przedszkole otrzymało Międzynarodowy Certyfikat Zielona Flaga za realizację projektu ekologicznego w ramach programu Szkoły dla Ekorozwoju. Inne certyfikaty to: Kubusiowi Przyjaciele Natury, Szkoła Przyjazna Środowisku oraz Certyfikat Akademii Zdrowego Przedszkolaka, Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy

od 6:00 do 17:00

Godziny bezpłatnego nauczania,wychowania i opieki realizowane są w godz. 7.00 -12.00.

Od sześciu lat realizujemy program z zakresu edukacji komunikacyjnej Autochodzik sponsorowany przez WORD przy współpracy z Policją, Służbami Ratownictwa Medycznego. Celem programu jest przygotowanie przedszkolaków do uczestnictwa w ruchu drogowym, edukacja przez zabawę, budowanie właściwych postaw i zachowań służących bezpieczeństwu.
Od 2015 r. wprowadzamy Innowację pedagogiczną: „W moim przedszkolu uczę się dbać o zdrowie – przez edukację i zabawę do zdrowia dziecka” a od 2016 r. kolejną Innowację : " W wirtualnym świecie przedszkolaka" z wykorzystaniem maty edukacyjnej Mistrzów Kodowania, tablicy interaktywnej oraz tabletów. Nasze dzieci przeżywają wspaniałe przygody, gry i zabawy ruchowe, edukują się ze wszystkich dziedzin wiedzy, korzystając z Magicznego Dywanu - interaktywnego urządzenia projekcyjnego, spełniającego funkcję podłogi interaktywnej.

• Od 2013 roku realizujemy Program Edukacji Międzykulturowej "Kolorowy Świat"- czyli współpracujemy z Fundacją Ankizy Gasy- Children of Madagaskar
  • Od 2017 roku wdrażamy europejski program e-Twinning

Od roku szkolnego 2017/18 dla dzieci 3-6 letnich prowadzone są nieodpłatne zajęcia z języka angielskiego.

Dzieci uzdolnione artystycznie biorą udział w kółku plastycznym.

Wszystkie dzieci uczestniczą w zajęciach muzyczno - rytmiczno- tanecznych.

W przedszkolu organizowane są nieodpłatnie zajęcia logopedyczne.

Raz w miesiącu dzieci uczestniczą w spektaklach teatralnych , koncertach Filharmonii Olsztyńskiej ( na terenie przedszkola ).

Okazjonalnie oglądamy też spektakle kinowe w Multikino.

CAŁA PLACÓWKA 9 Oddziałów 65