Adres: Bałtycka 151
Dyrektor: Jolanta Abłam
Strona WWW: zs-p1.olsztyn.pl
E-mail: sekretariat@zs-p1.olsztyn.pl

Nasze przedszkole znajduje się na terenie osiedla Gutkowo. Mamy trzy oddziały. Panuje u nas kameralna i rodzinna atmosfera sprzyjająca adaptacji i indywidualnemu rozwojowi dziecka. Staramy się w każdym dziecku odkryć drzemiący w nim potencjał, wskazując jego mocne strony.
Przytulne, kolorowe sale dają poczucie bezpieczeństwa i radosnego współistnienia w grupie.
Rodzice mają możliwość codziennego kontaktu z nauczycielkami oraz obserwacji zajęć i zabaw. W pełni wykwalifikowana kadra, posiadająca wieloletnie doświadczenie dba o wysoki poziom dydaktyczny pracy z dziećmi i ich wszechstronny rozwój. Jesteśmy otwarci na potrzeby dzieci i rodziców. W ciągu lat przedszkole wypracowało własne tradycje i kultywuje obchodzenie takich uroczystości jak: pasowanie na przedszkolaka, 11 listopada - Dzień Niepodległości, Wigilię, Dzień Babci i Dziadka, Święto Rodziny, pożegnanie przedszkola.
Położenie przedszkola na obrzeżach miasta stwarza możliwości bezpośredniego obcowania z przyrodą. Nasze dzieci zdobywają wiedzę o bogactwie przyrody za pomocą samodzielnych doświadczeń, bezpośredniej obserwacji. Wiele uwagi poświęcamy ekologii, angażujemy się razem z rodzicami w różnorodne przedsięwzięcia i akcje na rzecz środowiska.

Od 1 września 2016r. nasza placówka została włączona w strukturę Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Olsztynie, w skład którego weszły: Przedszkole Miejskie nr 21, Szkoła Podstawowa nr 19.

Wychowankowie przedszkola biorą czynny udział w wielu konkursach organizowanych przez przedszkole i inne podmioty, zdobywamy liczne nagrody i wyróżnienia. Aktywnie uczestniczymy w realizacji programu edukacji komunikacyjnej "Autochodzik", programu " Z kujawskim pomagamy pszczołom", "Akademii Aqufresh" oraz w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Dbając o rozwój postawy patriotycznej u dzieci prowadzimy działania w ramach innowacji pedagogicznej " Tropem Świętego Jakuba - patrona Miasta Olsztyna. Szlakiem kulturowym i turystycznym" , "Warmia moja mała ojczyzna" zatwierdzone przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Dzięki temu dzieci poznają swoje miasto, tradycje, kulturę, dawne obyczaje, gwarę przez co stają się świadomymi mieszkańcami swojej "Małej Ojczyzny".
Poprzez codzienny kontakt z książką, rozwijamy dziecięcą wyobraźnię i fantazję, rozbudzamy aktywność twórczą, wskazujemy i uczymy rozumienia swoich uczuć i reakcji w kontaktach społecznych.
Prowadzimy działania ekologiczne sprzyjające zdrowiu, czystości środowiska, ochronie przyrody. Starając się wyrobić u dzieci trwałe nawyki i zachowania proekologicznego stylu życia. 8 lutego 2018 roku otrzymaliśmy Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoły Przyjaznej Środowisku".
Prowadzimy zajęcia w czasie których zdrowie rozumiemy bardzo szeroko jako: aktywność ruchową (olimpiada sportowa, zawody, rajdy piesze i rowerowe, zabawy terenowe, cykliczne spotkania w ramach Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, zabawy muzyczno - ruchowe), zdrowe odżywianie (warsztaty kulinarne, działalność praktyczna - kiszenie kapusty, pieczenie chleba, ciast i ciasteczek, robienie kanapek, soków i sałatek, zdrowe dni, gdzie bohaterami są owoce albo warzywa), edukację zdrowotną (spotkania ze specjalistami - lekarz, stomatolog, dietetyk). W 2014 r. został nam nadany przez MEN certyfikat "Przedszkole w Ruchu". W 2016 r. otrzymaliśmy certyfikat "Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy".
Priorytetem naszej pracy jest bezpieczeństwo, ekologia i zdrowie.

​Terapia logopedyczna prowadzona z dziećmi z wadami wymowy.
Terapia pedagogiczna - wspomaganie rozwoju.
Religia dla dzieci, których rodzice wyrazili chęć udziału.
Język angielski dodatkowo dla dzieci starszych wykazujących zdolności językowe.

Zajęcia dodatkowo płatne odbywające się w przedszkolu:
Robotyka
Taniec nowoczesny