Adres: Puszkina 16
Dyrektor: Izabela Jałyńska
Strona WWW: www.pm19olsztyn.szkolnastrona.pl
E-mail: przedszkole19olsztyn@wp.pl

Mieścimy się na osiedlu Zatorze. Placówka istnieje od 1 września 1975 roku.

W 2017 r. przeszła kolejny remont i przebudowę. Aktualnie w przedszkolu funkcjonuje 6 oddziałów. Przedszkole mieści się w dwukondygnacyjnym budynku z pięknym i dużym terenem stanowiącym ogród przedszkolny, który wyposażony jest w bezpieczny sprzęt do zabaw.

Dysponujemy nowocześnie urządzoną przestrzenią dydaktyczną. Posiadamy bardzo dobre warunki lokalowe: duże, jasne, przestronne i kolorowe sale, bogato wyposażone w zabawki,  pomoce dydaktyczne i kąciki edukacyjne stymulujące rozwój dziecka w każdym wieku.  Mamy salę do zabaw muzyczno- ruchowych wyposażoną w pianino oraz odpowiedni sprzęt sportowo- rekreacyjny, a także  salę do integracji sensorycznej . Teren przedszkola jest zabezpieczony i ogrodzony oraz monitorowany. W naszym ogrodzie czeka na dzieci wiele atrakcji: Lapidarium, Labirynt zmysłów, Kącik Meteorologiczny i Warmiński Łan, które pozwalają dzieciom na odkrywanie, eksperymentowanie oraz naukę samodzielnego siewu, sadzenia i pielęgnacji roślin. Zapewniamy dzieciom stały kontakt dzieci z przyrodą.

W edukacji dzieci korzystamy z nowoczesnych technologii komputerowych , między innymi wykorzystujemy tablicę interaktywną i Magiczny dywan.

Nasze przedszkole to miejsce, do którego dzieci przychodzą z radością.

Nasza kadra to grono doświadczonych, wykwalifikowanych, kompetentnych i życzliwych nauczycieli , specjalistów z zakresu  terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogiki, logopedii, gimnastyki korekcyjnej, integracji sensorycznej i jęz. angielskiego. Rodzice mają możliwość skorzystania na miejscu ze wsparcia psychologa – behawiorysty. Nauczycielki troszczą się o dobre samopoczucie dzieci, stosują różnorodne metody i formy pracy, które wspomagają wszechstronny rozwój dziecka , rozwijają potencjał intelektualny przedszkolaków.

Kształtujemy umiejętności interpersonalne dzieci, ich empatyczną wrażliwość, a także wyrównujemy różnice edukacyjne poprzez szeroko pojmowaną indywidualizacją pracy.  Nauczyciele podejmują szereg działań przygotowujących dzieci do osiągania dojrzałości szkolnej.

​ Nasze przedszkole jest placówką o charakterze ekologicznym .Otrzymaliśmy Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga” za wdrażanie proekologicznych postaw wśród dzieci. Posiadamy  certyfikat Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła przyjazna środowisku” . Dużą wagę przywiązujemy także do zdrowego odżywiania .W trosce o zdrowie naszych podopiecznych, dbamy o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.W pracy z dziećmi oferujemy ciekawe zajęcia dydaktyczne, wykorzystujemy wszelkie innowacje metodyczne, umożliwiamy dzieciom zdobywanie różnorodnych doświadczeń, pomagamy rozwijać talenty i sprawności. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się zajęcia prowadzone w ramach kółka plastycznego"Tęczowe inspiracje". Bardzo chętnie dzieci uczestniczą w zajęciach wokalno - tanecznych "Zumbala"oraz zajęciach sportowych "Fitnes Junior". W naszym przedszkolu działa także kółko kółko teatralne "Teatralna dziewiętnastka", gdzie dzieci poznają baśnie, legendy oraz artystyczne środki wyrazu stosowane w teatrze, a wszystko zakończone jest występem przed publicznością.

W edukacji dzieci stawiamy na metody aktywizujące tj. odkrywanie, poszukiwanie, przeżywanie, badanie, eksperymentowanie i tworzenie, dlatego też u nas działa Klub Młodego Odkrywcy pod patronatem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Bierzemy udział w międzynarodowym programie e-Tweening.

Realizujemy projekt „ Pomysły na zmysły” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przedszkole m wypracowany kalendarz imprez okolicznościowych i uroczystości m. in.:

Pasowanie na przedszkolaka, Pożegnanie lata-powitanie jesieni, spotkania wigilijne, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny- Festyn, Festiwal Piosenki, Festiwal Nauki , Teatr Nauczyciele- Dzieciom, Pożegnanie sześciolatków.

Przedszkolaki uczestniczą w comiesięcznych koncertach filharmonii i spektaklach teatralnych

Rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach otwartych, warsztatach, spotkaniach konsultacyjnych, występach a także rozwijać swoje umiejętności i talenty aktorskie na spotkaniach grupy teatralnej „ Rodzice-Dzieciom”.

Dzieci mają możliwość uczestniczenia w odpłatnych zajęciach szachowych oraz tańca towarzyskiego- Szkoły Tańca i Wdzięku B.W. Przemienieckich.

Bezpłatne zajęcia dodatkowe prowadzone przez nasze przedszkole:
- język angielski - dla dzieci 3, 4,5,6 letnich, dwa razy w tygodniu
- logopedia - dla dzieci wymagających opieki logopedycznej
- religia - na wniosek rodziców
- zajęcia rytmiczno - muzyczne - 2 razy w tygodniu
- edukacja muzyczna prowadzona przez muzyków Filharmonii Olsztyńskiej raz w miesiącu
- zajęcia komputerowe, muzyczne, konstrukcyjne dla dzieci 4,5,6 letnich organizowane w MULTICENTRUM
- zajęcia plastyczne dla dzieci uzdolnionych

Zajęcia dodatkowe opłacane przez rodzców ;
- taniec towarzyski - 2 razy w tygodniu prowadzone przez instruktorów Szkoły Tańca i Wdzięku B.W. Przemienieckich
- szachy