Adres: Dworcowa 24
Dyrektor: Edyta Markowicz
Strona WWW: www.pm12.olsztyn.pl
E-mail: przedszkole12ol@wp.pl

Przedszkole Miejskie nr 12 w Olsztynie istnieje od 1961roku. Na jego siedzibę adoptowano pomieszczenia w bloku mieszkalnym. Do budynku prowadzą schody i dlatego nosi ono (nieformalnie) nazwę Przedszkole po schodkach. W pobliżu znajduje się Park im. Janusza Kusocińskiego, Teatr Lalek, Planetarium oraz Szkoła Podstawowa nr 3.

Fakt, że przedszkole jest w starej dzielnicy Olsztyna i istnieje ponad 55 lat, sprzyja kultywowaniu tradycji i nadaje jemu rodzinny charakter. W swoich progach bowiem gościmy już kolejne pokolenia.
Nasi wychowankowie przyprowadzają swoje pociechy, aby mogły rozwijać się w przedszkolu swoich rodziców. Babcie, które kiedyś przyprowadzały tu swoje dzieci, teraz przychodzą więc z wnukami.  Jest to ogromny wyraz zaufania, który świadczy o profesjonalności kadry tu pracującej.

W przedszkolu są cztery sale dydaktyczne i sala do zajęć gimnastycznych, która jest jednocześnie miejscem do odpoczynku dla grupy najmłodszej. Wszystkie sale wyposażone są w atrakcyjne pomoce dydaktyczne i zabawki.

Do swojej dyspozycji dzieci mają również plac zabaw, który jest systematycznie doposażany w zabawki wykonane z drewna, a położony jest w naturalnej, zielonej scenerii parku.

Do szczególnych osiągnięć możemy zaliczyć wypracowane tradycje, w których uczestniczy i wspólnie organizuje cała społeczność przedszkola. Są to min.
:
  • tematyczne konkursy rodzinne, w których biorą udział całe rodziny,
  • pikniki rodzinne,
  • obchody Dnia św. Marcina
  • Pożegnanie Lata
  • Powitanie Jesieni
Rodzice i dzieci wspólnie pielęgnują ogród przedszkolny, w którym powstała ścieżka sensoryczna. Planujemy dalsze aranżacje przestrzeni ogrodu, aby stał się prawdziwym Ogrodem Zmysłów.

Nasza aktywność na rzecz środowiska przyrodniczego została nagrodzona dwoma certyfikatami. Zdobyliśmy:
  • Międzynarodowy Certyfikat Zielona Flaga
  • Certyfikat Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty Szkoła Przyjazna Środowisku.
W ramach wolontariatu zbieramy nakrętki dla potrzebujących wsparcia, karmę dla zwierząt ze schroniska oraz dbamy o środowisko, zbierając baterie.

Dni a
daptacyjne dla dzieci trzyletnich i ich rodziców, to już kanon naszej rzeczywistości.

Absolwenci naszej placówki są dobrze przygotowani do podjęcia nauki w szkole, gdzie w późniejszych latach odnoszą liczne sukcesy.

Godziny otwarcia:  6:30 do 16:30
Bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego odbywa się w godzinach 7:30 - 12:30.

Przedszkole oferuje następujące posiłki:
  • śniadanie,
  • II śniadanie
  • drugie danie obiadowe
  • zupa i deser
Dobrze wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewnia dzieciom możliwość wyrównywania szans edukacyjnych poprzez udział w zajęciach terapeutycznych: logopedycznych, pedagogicznych i gimnastyki korekcyjnej.

Dobra organizacja dnia i przestrzeni umożliwia dzieciom:
  • wyrównywanie szans edukacyjnych,
  • rozwój postawy twórczej i poszukującej,
  • daje możliwość odpoczynku o dowolnej porze dnia,
  • prowadzenia zajęć indywidualnych.

Realizujemy szereg programów własnych :

• patriotyczny Co to jest Polska?
  • regionalny Warmia moja mała Ojczyzna
  • prozdrowotny Żyj zdrowo
  • teatralny Edukacja teatralna dzieci 3-6 lat
  • logopedyczny profilaktyczny:  Gimnastyka buzi i języka, Program pracy logopedy, Program terapeutyczny    z zakresu terapii logopedycznej.
  • gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej
Od września 2018 roku startujemy z innowacją pedagogiczną Matematyczna Przygoda.

Ściśle współpracujemy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną nr 1
Pracownicy Poradni prowadzą spotkania z cyklu Szkoła dla Rodziców, która cieszy się wielka popularnością.

​Zajęcia realizowane w ramach podstawy programowej dla wszystkich dzieci: język angielski, rytmika.
Na wniosek Rodziców dzieci biorą udział w zajęciach religii.

W przedszkolu raz w miesiącu organizujemy audycje muzyczne Spotkania z Panią Muzyką, które prowadzą  muzycy Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Raz w miesiącu  zapraszamy także teatry z całej Polski na różnorodne spektakle, w których uczestniczą wszystkie dzieci.

CAŁA PLACÓWKA PM 12 33