Adres: Tczewska 11
Dyrektor: Barbara Zinkiewicz
Strona WWW: www.pm1olsztyn.szkolnastrona.pl
E-mail: pm1@pm1.olsztyn.pl

​Nasza placówka jest pierwszym przedszkolem w Olsztynie. Wcześniej mieściło się ono przy Al. Wojska Polskiego i nosiło nazwę „Świetlik”. Jest więc przedszkolem z tradycjami.

Dzieci bawią się i uczą tu w piętrowym budynku, mają plac zabaw wyposażony w piaskownice i atrakcyjne przyrządy do ćwiczeń ruchowych. Ogród przedszkolny jest miejscem prowadzenia obserwacji i zajęć dydaktycznych o tematyce przyrodniczej. Nasze przedszkole ma przestrzenne, nasłonecznione sale (z łazienkami).
W przedszkolu jest 6 oddziałów :
- Motylki
- Krasnoludki,
- Misie,
- Zajączki,
- Żabki
- Sowy - mądre głowy.
Wysoko wykwalifikowana kadra dba o zdrowie, szczęście i kreatywność wychowanków. Panuje tutaj ciepła, bezpieczna atmosfera, a każde dziecko traktowane jest indywidualnie.
Wielkim atutem „Jedynki” jest położenie placówki. Przedszkolny ogród, pobliskie parki i lasy dają okazję do bezpośredniego kontaktu dziecka z przyrodą.
Stwarzamy bezpieczne warunki i domową atmosferę, a rodzice mogą uczestniczyć w organizowanych co roku dniach adaptacyjnych dziecka 3- letniego.

​Przedszkole Miejskie Nr 1 jest czynne w godzinach od 6:30 do 16:30. W roku szkolnym 2018/2019 planujemy wydłużenie
Godziny bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki realizowane są w godzinach 7.00 - 12.00
Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o:
podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz miesięczne plany pracy poszczególnych grup opracowywane na podstawie programów realizowanych w przedszkolu. W pracy z dziećmi wdrażamy elementy Planu daltońskiego.

- Pasowanie na Przedszkolaka

- Święto Drzewa

- Dzień Pluszowego Misia

- Andrzejkowe wróżby

- Spotkanie z Mikołajem

- "Jasełka"

- Bal Karnawałowy

- Dzień Babci i Dziadka

- Powitanie Wiosny

Święto Ziemi, Święto Słońca

- Święto Mamy i Taty

- Dzień Dziecka

- Festyn Rodzinny

- Pożegnanie Przedszkola

Dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności i talenty uczestnicząc w różnorodnych konkursach między przedszkolnych, organizowanych przez różne instytucje kulturalno - oświatowe, zaprzyjaźnione przedszkola oraz nasze przedszkole. Od kilku lat jesteśmy organizatorem imprezy między przedszkolnej "Prezentacje Literackie".

Realizujemy projekt unijny "Pomysły na zmysły", w ramach którego wspieramy s=dzieci z niepełnosprawnościami oraz stwierdzonymi deficytami. Prowadzimy zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, terapii ręki, terapii integracji sensorycznej, zajęcia stymulacji polisensorycznej prowadzone metodą porannego kręgu, a także gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem TIK - zajęcia z wykorzystaniem Magicznego Dywanu oraz tablicy interaktywnej.

Systematycznie prowadzimy warsztaty teatralne dla rodziców, których efektem są przygotowane teatrzyki dla dzieci.

Aktywnie współpracujemy ze środowiskiem lokalnym (biblioteki, Multicentrum, Teatr Lalek, Planetarium, Olsztyński Zakład Komunalny, CEiIK, OCEE, Nadleśnictwo Olsztyn, UW-M, fundacje ekologiczne, muzea, szkoły, przedszkola).

Absolwenci naszego przedszkola - w szkołach osiągają bardzo dobre wyniki w nauce.

- Zajęcia logopedyczne,
- Zajęcia z psychologiem, pedagogiem, logopedą z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 3 w Olsztynie,
-"Taniec regionalny i narodowy"
- taniec współczesny,
- Zajęcia teatralne dla rodziców,
- Zajęcia otwarte dla dzieci i rodziców,
- Uczestnictwo w spektaklach teatralnych,
- Udział w koncertach muzyków z Filharmonii Olsztyńskiej,
- religia
- Spotkania z ciekawymi ludźmi,
- Bogata oferta wycieczek.